Gallery: Riverhead Cardboard Boat Race 2012 on the Peconic

06/25/2012 8:00 AM |

TIM GANNON PHOTO | These two brothers dressed as Jack and Rose from "Titanic."

The third annual Riverhead Cardboard Boat Race was held on the Peconic Riverfront Sunday.

The event was organized by the Riverhead Business Improvement District.

See photos and a list of winners below, and read more about the event in Thursday’s paper.

/ 38

2012 3rd ANNUAL CARDBOARD BOAT RACE RESULTS

YOUTH REGATTA – HEAT 1

1.  YES — Michael, Kurt, KK

2. The Great Dragon — Dominique, Julian and Andrew Wicik

3. Mini Clipper — Griffin Hitzler

 

YOUTH REGATTA – HEAT 2

1. Archimedes  II — Ian and Jay Oxman, Jonah Holderer, Daniel Qua

2. Time Cutter II — Sominic Osojnak and Daniel Alhadeff

3. Higgs Boson — Katie, Mieko

 

RIVERHEAD YACHT CLUB REGATTA – SINGLE OCCUPANT

1. Card Boat — Dan Baione

2. Hyak — Jeff Sendlewski

3. Long Island Aquarium — Ashley Powell

 

YACHT CLUB – ANYTHING GOES 

2 heats, 3 best times

1. Choot Em - Jason Leonard and Chip Penny

2. USS Enterprise — Mark Sisson, Chris McHugh, Katrina and John Lovett, Geoff Griffiths

3. Big Blue

 

PECONIC RIVER SPECIAL PONTOON BOATS – ANYTHING GOES

2 heats, 3 best times

1. Bottom of the Barrel —  Jeremy Tocher, Chris Scanduzio, Nick Poe, Patrick Clementz, Erik Bilka, Mark Schumacher, Josh Carp, Dave and Shelly Smith, Andrew McCarthy

2. The Titanic

3. Yankee Clipper

 

YOUTH AWARDS

Vogue Award

Titanic Liverpool — Nick and Blake McKenna

 Most Creative

Bubba’s Bath — Joshua Leidig

Best Costumed Crew

The Batmobile  —  Thia, Harry, Madelyn, and Jack

Spirit Award

The Bobber III — Bobby Bayer

Best Themed Award

Eimaj & Nosidam —  Jamie Densieski  and Madison Leslie

Commander’s Choice Award

Archimedes II — Ian and Jay Oxman, Sam Santora, Jonah Holderer, Daniel and Leland Qua

Titanic Award

Yellow Submarine — Stefanie Costello, Renee Mott, Kristal Dewey, Melissa Gillian

Best Captain Award

Hippie Shake Shack — Collin, Abbie and Rohan Dumas

 

 ALL OTHER CATEGORY AWARDS

Vogue Award

Pink Cadillac — Aly and Ross Aylward

Most Creative

The Dragonfly — Darrell Harris, Aidan and Ryan Powell

Best Costumed Crew

USS Enterprise — Mark Sisson, Chris McHugh, Katrina and John Lovett, Geoff Griffiths

Spirit Award

USS Thresher

Best Themed Award 

Dr. Suess  — Ashley Dethlefsen and Kara Cush

Commanders Choice Award

Midy and the Toots

Titanic Award

The Drifters — Fabiola Castillo

Best Captain Award

Ship “O” Fools